Milletin Azim ve Kararlığı

Milletin Azim ve Kararlığı

Ekim 29, 2012
in Category: Yazılar
0 658 0
Milletin Azim ve Kararlığı

16  Mayıs  1919 tarihinde Atatürk, kurmay ekibiyle birlikte Samsun’a doğru yolla çıktı. 19 Mayıs’ta Samsuna ayak basan Ata, büyük mücadelenin ilk adımlarını attı. Süreci az çok hepimiz biliyoruz. Birazda bilmedikleri yorumlayalım. O dönem memleketin işgal altında olması, düzenli ordunun bozulması, Atatürk’ün de milli mücadele için Anadolu safhına geçerek mücadeleyi bir sivil olarak yürütmeyi göze alması durumlarında Atatürk Cumhuriyet’in ilk sinyallerini Amasya Genelgesi’nde  esaslarda aslında belirlemeye başlamıştı.Ufak bir hatırlama adına maddeler neydi .

İlk Madde: Yurdun bütünlüğü, ulusun bağımsızlığı tehlikededir. 

Şimdi bu maddeyi okur okumaz günümüze yorumladığınızı hissedebiliyorum. Fakat genelgenin tarihi  18 Haziran 1919 yani Samsun çıkarmasından 1 ay sonra… devam edelim

 

Madde 2: İstanbul’daki hükümet,(O tarihte İstanbul Başkent) üzerine aldığı sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir. Bu durum ulusumuzu yok olmuş gibi gösteriyor. Bu da günümüze kilit taşı gibi oturan esaslı bir madde.

 

Madde 3: Ulusun bağımsızlığını yine ulusun azim ve kararı kurtaracaktır. (İşte Cumhuriyetin ilk sinyallerinin yansıtıldığı madde. Aslen ulusun bağımsızlığı ve azim kararlılık vurgulanıyor. Cumhuriyet rejimi dışında herhangi bir rejimde bağımsızlık anlayışı ulusun azim var kararlığını esas almamaktadır. Şuan içinde bulunduğumuz durumda da azim ve kararlılık esastır. Kimimiz meydanı dolduracak, kimimiz yazılar yazıcak, kimimiz insanlara durumları anlatıp, Kurtuluş Mücadelemiz ile hafızaları tazeliyecek. Polisimiz insanları Ulusan Bayramlarını kutlamaktan alı koymuycak. Aydınlarımız içerde fikir düşüncesinden yatmıycak. Gaflet ve dalalet hatta ihanet içinde olanlardan hesap sorulacak.

Madde 4 :Ulusun durumunu ve davranışını göz önünde tutmak ve haklarını dile getirip bütün dünyaya duyurmak için her türlü etkiden ve denetimden kurtulmuş ulusal bir kurulun varlığı çok gereklidir.

Yine yorumlanmaya çok açık bir madde ve kesin, net kararlı,istikrarlı kendinden emin, yapacaklarını kafada netleştirmiş, filiyatta kendi şahsi çıkarlarını gözetmeden ulusun beklentilerine cevap vermek adına atılmış somut adımlardan birisi daha.

 

Madde: 5:Anadolu’nun her yönden en güvenli yeri olan Sivas’ta ulusal bir kongrenin tez elden toplanması kararlaştırılmıştır. 

İçinde bulunduğumuz durumda artık savaşlarımız topla tüfekle değil. Piskolojik tabanlıdır. En güvenli yerlerimiz. Fikirlerimizidir. Aydınlanmak için kenetlenmek ve içinde bulunduğumuz duruma karşı isyancı bir anlayış gütmeden fikirsel tabanla masada ve sandık başında tepkimizi göstermemiz esastır. Bu Ülke’nin gelecek nesili bizlerden zamanı geldiğinde hesap soracaktır.

Madde 6 :Bunun için bütün illerin her sancağından, halkın güvenini kazanmış üç delegenin olabildiğince çabuk yetişmek üzere hemen yola çıkarılması gerekmektedir.

Bakın ilk Milli Meclisimiz içinde parası,pulu, mevkisi, aşireti olan demiyor. Halk tabanlı sosyalist bir düzen ile Anadolu insanın kefil olduğu güvendiği isimler isteniyor. Bunlar Evliyalar,Dervişler, Din Adamı, Esnafta olabilir. Fikri, İnancı, Mesleği ne olursa olsun bir olmak, bizden olmak, kenetlenmek lazımdır. Şuan kaç tane güvendiğimiz, kefil olduğumuz, deriden koltuklarda kallavi maaşlarla, ülke menfaatinde hareket ediyor.

Madde 7 :Herhangi bir kötü durumla karşılaşılabileceği düşünülerek bu iş, ulusal bir sır gibi tutulmalı ve delegeler gereken yerlere kimliklerini gizleyerek gelmelidirler.

Bu Vatan için endişelenen, bu Vatanı hak ettiği gibi yaşanılabilir yurt haline getirebilecek olan aydın kesimin, yönetici kesimin, tehlikeler karşısında kimliklerini gizlemeleri gerektiğine değiniyor. Korkaklık değildir bu. Bu mevcut olan yola baş koymuş insanların sadece süreci daha sağlıklı işletebilmeleri için gerekli olan bir tedbirdir. Şimdide kimlerimizi gizlemiyormuyuz? Fikirlerimiz, Eylemlerimizin önü kesilmiyor mu. Bu günün Türkiye’sinde Otobüslerin yolu kesilip, Bayramını kutlayayamayan bir millet olmuyo rmuyuz.

Madde 8 : Doğu illeri adına 10 Temmuz’da Erzurum’da bir kongre toplanacaktır. O güne kadar öteki il delegeleri de Sivas’a ulaşabilirlerse, Erzurum Kongresi’nin üyeleri de Sivas genel kongresine katılmak üzere Sivas’a hareket edeceklerdir.

Yapılanmanın mücadelenin nasıl çetin şartlar altında oluşturulduğuna dair bir madde daha. Satır aralarını iyi anlamak gerekiyor. İç ve dış tehidin Vatan’nın bağımsızlığı için mücadele veren insanlara karşı takındığı tavır. Bu satır aralarını iyi anlamak. Mücadeleyi iyi analiz etmek. Cumhuriyetin nasıl kurulduğunu hangi şartlar altında bu günlere gelindiğini iyi anlamak gerekir.

Eğer böyle giderse Yıl 2023 tatlı bir anı olarak magazin haberleri arasına sıkıştırılmış ana haber bültenlerinde sadece bir haber başlığı olarak Cumhuriyet İlan’ından çocuklarımızın haberi olur. Cumhuriyetin ilan edildiği bir gün dışında her hangi bir anlam taşımayan simgesel bir tarihten başka bir şeye dönüşmez bu bayram…

Görmek değil, anlamak, bilmek, araştırmak ve herşeyden önce sorgulamak gerekiyor. Bu gün koymadığımız her tepki yarın topla tüfekle alınamayan bu Vatanın, parayla pulla işgal edilmesi ve gelecek nesillerimizin mandacılık altında ezilmesi kabul etmek demektir.

Ne Mutlu “Hala” Türküm Diye”ne”Bilene

%d blogcu bunu beğendi: